تاریخچه کله پاچه

 

عشق و علاقه ایرانیان به غذاهای سنتی ایرانی چیزیست که بر همگان روشن و ملموس می باشد در این میان شاید افرادی باشند که علاقه چندانی به برخی از این غذاها نداشته باشند و حتی آن را غذاهای غیر انسانی خطاب کنند.شاید بتوان کله پاچه را نیز در این بین قرار داد اما تقریبا تمامی افرادی که این غذای سنتی و مشهور ایرانی را یک بار امتحان کرده باشند علاقه مند و شیفته اش می شوند.

تاریخچه کله پاچه به سال ها پیش باز می گردد. در تازه ترین کشفیات باستان شناسان در فاصله سه کیلومتری شهر سنخواست واقع در خراسان شمالی منجر به کشف یک دست کله پاچه چهار هزار ساله شد که در کنار قبر باستانی قرار داشت.

گفتنی است که این اخبار طبق اخبار رسیده از هیأت باستان شناسی ایران و ایتالیا می باشد که طی جستجوهای خود در محوطه ای به نام «چلو» به دو قبر برخورد کردند که در هرکدام از این قبور یک سر گوسفند و چهار پاچه قرار داشت.

طبق این شواهد می توان به این نتیجه رسید که کله پاچه غذایی باستانی و همچنین محبوب میان ایرانیان بوده است که سالیان طولانی ایست که طبخ و مصرف می شود.

 

کله پاچه

 

درباره ی کله پاچه

به طور کلی کله پاچه از پختن سر و پاهای گوسفند تهیه می شود و اجزای دیگرش شامل: بناگوش ، زبان ، مغز ، گوشت صورت و پاچه ها است.آب این غذا بعنوان پیش غذا همراه با نان خورده شده مصرف می شود و همچنین نوع طبخ و پخت کله پاچه نیز به صورت دیزی بوده و زمان بر است.برخی افراد برای هضم راحت تر ، کله پاچه را به همراه آبلیمو و دارچین مصرف می کنند. زمان مناسب برای صرف این غذا صبح است و دلیل آن نیز بخاطر کلسترول و چربی زیاد می باشد.

 

پختن کله پاچه

 

کله پاچه سرشار از کلسترول

کله پاچه با وجود اینکه سرشار از مواد مغذی و مفید برای بدن میباشد اما دارای کلسترول و چربی فراوانی است به طوری که هر 100 گرم از آن دارای 150 کالری است و هر 100گرم آن 2000 کیلو کلسترول را دارا میباشد.

کلسترول نوعی چربی میباشد که اگر با تحرک زیاد در بدن نسوزد در دیواره رگها رسوب میکند و باعث انسداد رگها شده که به موجب آن باعث سکته های قلبی و مغزی میشود.

افرادی که در گذشته این نوع غذاها را مصرف میکرده اند دارای فعالیت فراوان بودند و در کارهای روزمره خود ، تمام کالری و کلسترول این غذاها را میسوزاندند و به همین علت مشکلی برایشان رخ نمی داد. اما متاسفانه امروزه با مشکل بی تحرکی در افراد جامعه مواجه هستیم و مصرف این نوع مواد غذایی مشکلات فراوانی را برای افراد مصرف کننده به وجود خواهد آورد.

 

ظرف کله پاچه

 

آداب سرو کله پاچه

شاید دانستن آداب مخصوص خوردن یک غذایی تاریخی و محبوب مثل کله پاچه برایتان جالب باشد ، که هنوز برخی از آن آداب در زمان خوردن کله پاچه رعایت می شود.

در قدیم وقتی شخصی وارد کله پاچه ای می شد، شاگرد مغازه جهت تشریف فرمایی مشتری، وی را به سمت تختی هدایت می کرد و پس از آن مجمع یا سینی بزرگی که در وسط آن کاسه ای از آب کله پاچه و کمی روغن مغز قرار داشت را برای او می آورد ؛ و نان در خواستی و انتخابی اش را در ظرفی خورد می کرد ؛ و سپس محتویات سفارشی مشتری را در ظرفی آماده و خورد می کرد و یا به اصطلاح امروزی برای مشتری سرو می کرد.در صورتی که مشتری کله پزی از اشخاص مشهور و بلند پایه می بود ، خود صاحب کله پزی آداب تشریف فرمایی مشتری را انجام می داد.البته همیشه افراد ثروتمند به کله پزی نمی رفتند و گهگاهی فقرا و تنگدستان وارد کله پزی می شدند که به صرف آب کله پاچه و عده ای هم با چانه زنی به مقداری آب مغز بسنده می کردند.

 

سرو کله پاچه

 

نکاتی برای خرید کله پاچه

کله پاچه های ارزان در حقیقت کله بز یا میش می باشند که طعم و مزه چندان مناسبی نسبت گوسفند ندارند. در هنگام خرید حواس تان باشد که رنگ مغز حیوان دلیل بر سلامت آن نیست بلکه رنگ مغز به دلیل مواد غذایی که به حیوان داده میشود متفاوت است اما اگر مغز متلاشی و یا خشک شده باشد دلیل آن کهنه بودن کله است و اگر بوی عفونت و همچنین بوی غیر طبیعی مانند ترشیدگی را استشمام کردید از خرید آن کله پاچه خودداری نمائید. برای خرید کله پاچه خام حتما آن را از مراکزی تهیه کنید که دارای مهر وزارت بهداشت هستند و همچنین تاریخ تولید در روی بسته بندی آن درج شده باشد.

با توجه به آنچه در تاریخچه کله پاچه خواندیم از بین تمامی کله پزی ها، طمع و مزه کله پاچه های طباخی بره سفید مثال زدنی است. طباخی بره سفید با بیش از27 سال سابقه در صنف طباخی و بدون هیچ شعبه ای در تهران مشغول به فعالیت است. 

 

طباخی بره سفید

 

ارسال نظر

طراحی سایت توسط دودکو طراحی سایت دود